A világos szem érzékenyebb a kékfény terhelésre?

Ha kék, zöld vagy mogyoróbarna színű szeme van, akkor azt tapasztalhatta, hogy több pihenésre van szüksége a munkahelyi erős fények miatt, mint barna szemű kollégáinak. Elgondolkodhat azon, hogy tévhit-e vajon, hogy a világos szemű emberek érzékenyebbek a kékfényre, a képernyőkre és a LED-ekre.
Nos, ez tény. A kék és zöld szemek érzékenyebbek a fényre.
Miért érzékenyebb a világos színű szem a fényre?
Ahogy a bőrödben van melanin, amely megvéd a napfénytől, a szemedben is ugyanaz a melanin pigment található. Ez a pigment határozza meg, hogy milyen színű a szemed. Jelen van a szem íriszében (a szemgolyó körüli színes területen). Minél több melanin van az íriszben, annál sötétebb lesz a szem színe. A sötétbarna és fekete írisszel rendelkező emberek szemében a legmagasabb a melanin mennyisége.
A szemünk színe legtöbb esetben születésünk után alakul ki. A kaukázusi babák melanin nélkül születnek, ezért 2-3 éves korukig kék vagy szürke a szemük, majd idővel az állandó színre sötétedik. A legtöbb ázsiai, barna és fekete baba vagy sötétbarna szemmel születik, vagy néhány hónapon belül kialakul a szemének az állandó színe.
Ahogyan a sötétebb színű bőr jobban véd a napsütéstől, és kevésbé valószínű, hogy leég, a barna és fekete szem is ellenállóbb a kékfény káros hatásaival szemben. Ennek az az oka, hogy az íriszben lévő sűrűn felhalmozódott pigment blokkolja a fénysugarakat. Ez hasonló ahhoz, ahogy egy napszemüveg kiszűri a fényt a környezetből.
Ha világos színű szeme van, akkor érzékenyebb a kékfényre, mert kevesebb pigment van az írisz rétegeiben, hogy védelmet nyújtson a kékfény ellen.
Mi köze van a kékfénynek a fényérzékenységhez?
A fény 7 színspektrumból áll – ugyanaz a spektrum, amelyet a szivárványban is látunk. Néhány ilyen szín több energiát hordoz, mint a többi.
Talán észrevette, hogy az intenzív fehér fény kellemetlenebb a szemének, mint a tompa vörös vagy sárgafény. Ennek az az oka, hogy a fehérfény, mint például a LED-ek és képernyők fénye, többnyire kékfényt tartalmaz, amelynek energiája magasabb, mint a spektrum többi színe. A kékfény rövidebb frekvenciájú és több energiát (2,75 eV) hordoz, mint a többi szín.
A világos színű szemek érzékenyebbek a kékfényre. Ez az oka annak, hogy a kékfénynek való kitettség kényelmetlenebb lehet Önnek, ha világos színű a szeme.
Először is, kutatások szerint a kékfény a többi színnél nagyobb potenciállal rendelkezik a szaruhártya érzékenységére huzamosabb ideig tartó expozíció után. Kutatást végeztek a kékfény-érzékenységben szerepet játszó agyi áramkör azonosítására, amely során azt találták, hogy a kékfénynek való kitettség szemirritációt és könnyezést okozhat a szemszövetben.
Másodszor, speciális ipRGC sejtjeink vannak a retinánk hátsó részén, amelyek felelősek a fényérzékenységért. A melanopszin nevű pigment, amely a kékfény elsődleges receptora, jelen van ezekben a sejtekben. Így a szemünk túlérzékeny a kékfényre, és külön sejtjei vannak ennek érzékelésére, ellentétben a spektrum többi színével.
Mivel a világos szemű emberek érzékenyek a kékfényre, nagyobb valószínűséggel alakul ki náluk fotofóbia. A fotofóbia a fényérzékenység orvosi kifejezése. Ez nem jelent tartós látásvesztést, csak azt, hogy a fénynek való kitettség kellemetlen érzést, fájdalmat, viszketést, vörös szemeket és könnyező szemeket okozhat. Ha erős fényben hunyorog, vagy dörzsöli a szemét, ez fotofóbiára utalhat.
Az életkorral összefüggő makuladegeneráció gyakoribb a kaukázusiaknál, mint az afro-amerikaiakban, kimutatták a vizsgálatok. A fehérek vannak a legnagyobb kockázatban, őket követik az ázsiaiak, majd az afro-amerikaiak. A szemük ugyanis nem szűri meg olyan alaposan a kékfénysugarakat.
A szemszín azonban nem minden. Az időskori makula degeneráció a génekhez is kapcsolódik. A tudósok körülbelül 20 gént azonosítottak, amelyek az időskori makula degeneráció esetek több mint feléhez kötődnek. Sajnos a fehér emberek körülbelül 33%-ának van olyan génje, amely ehhez a betegséghez kapcsolódik.

Mit tehetek, ha világos a szemem?
Ha nincs alapbetegsége, súlyos fényérzékenysége, és egyszerűen csak kék vagy zöld szeme van, amely természeténél fogva érzékenyebb a fényre, beépíthet néhány egyszerű szokást, amelyek csökkentik a fényterhelést. Ez magában foglalja a kékfény védő szemüveg viselését a képernyő használatakor, kékfény szűrők felhelyezését a telefonra vagy a laptopra, valamint a fényes LED-ek szembarát világítási lehetőségekkel való helyettesítését.
Ha fényérzékenységét a mindennapi rutinjának a megváltozása váltotta ki, például késő esti munkavégzés képernyőkkel és LED-ekkel, vagy megnövekedett képernyőidő (például ha Ön rendszeresen játszik számítógéppel), egyszerűen gyakorolhatja az egészséges képernyő használati szokásokat és a kellemetlen érzés hamarosan elmúlik. De ha nem tudja csökkenteni a képernyőidőt a kékfény védő szemüveg és a kékfény mentes világítás lehetővé teszi, hogy anélkül végezze a feladatait, hogy a fényérzékenység fellépne.

30 napos pénzvisszafizetési garancia

Szállítási idő: 1-2 munkanap

Megbízható magyar webáruház

Telefonon és online is elérhető ügyfélszolgálat